В далекому 2013 році вчителі Остап’євської школи - члени козацького товариства започаткували зібрання юних козаків та джур «Козацька ватра», яке передбачало гартування непоборного українського духу юними краянами та набуття ними навиків шляхом вишколу. Карантинний 2020 рік перервав багаторічну традицію і не дав змоги зібратися разом, тож з подвійними зусиллями і неймовірним запалом організатори «Козацької ватри -2021» вдалися до справи.
29 та 30 червня цього року на березі Псла біля козацького стану Староостапівської сотні вирувало активне та насичене різноплановими заходами дійство. Юні козаки Козацької республіки Остап’євського ЗЗСО І-ІІІ ступенів запросили до себе учнів Решетилівського ліцею імені І.Олійника - вихованців центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій відділу освіти Решетилівської міської ради.
«Козацька ватра -2021» була присвячена 30-річчю незалежності України. На відкритті заходу юних краян вітали отаман Великобагачанського куреня імені Пилипа Орлика, курінний Українського козацтва Володимир Бірук, сотник Староостапівської сотні, осавул УК Олександр Козар, курінний УК Оксана Кукленко, булавний УК Олександр Великий. Прозвучало звукове звернення до дітей директора Остап’євського закладу освіти Наталії Дем’яненко. Привітала присутніх і кошовий отаман Козацької республіки місцевої школи Євгенія Захаренко.
Біля каплички святої Покрови було виголошено молитву за Україну. Дитячі вуста промовляли: «Боже, почуй слова, звернуті до тебе у щирості і любові від дітей рідної української землі. Боже, підтримай Україну у її прагненні жити у мирі, благополуччі та злагоді. Захисти наших батьків, старших побратимів, усіх тих, хто нині, ризикуючи власним життям, боронить нашу державу від російського агресора. Боже, наповни усіх нас стійкістю, непоборністю, відвагою, терпінням, безмежною любов’ю до рідної землі, добротою та милосердям – рисами, які завжди були притаманні українцям. Боже, вбережи кожного із нас від зла та біди, не полишай нас у всіх наших добрих справах. Боже, бережи Україну!»
Головним гаслом зібрання юних козаків стали слова пісні Квітки Цісик «При ватрі» - «Щоб сила родилась в серцях!» Для гарту українського духу та міцності і витривалості дітей були проведені керівником Полтавського обласного військово-спортивного центру «Воїн» Олегом Баришем та його вихованцями Володимиром Лимарем, Іваном Величком, Артемом Сегедою навчально-тренувальні вправи з елементами вишколу із військово-прикладної підготовки, гра лазертаг, стрільба із лука. Юні козаки набували нових знань та умінь, вчилися швидко приймати рішення, працювати в команді, демонструвати свої лідерські якості. Свої уміння в спритності та наполегливості діти продемонстрували під час проходження смуги перешкод. Найкращі результати отримали: серед юнаків - Сімон Олексій (І місце), Заливчий Вячеслав був другим, ІІІ місце розділили Євген Койнаш та Андрій Сімон; серед дівчат – перемога за Віталіною Койнаш, ІІ місце у Євгенії Захаренко, ІІІ – у Анастасії Козаренко.
Змагання із метання колоди дали можливість юним козакам продемонструвати свою силу. Серед дівчат кращі результати отримали Велика Вікторія, Захаренко Євгенія, Койнаш Віталіна. Серед юнаків перше місце розділили Сімон Олексій та Коваленко Дмитро, другим став Голуб Олег, третім – Заливчий Вячеслав. У змаганнях із армреслінгу серед дівчат перемогу здобула Велика Вікторія, другою стала Коваленко Аліна, ІІІ місце посіла Козаренко Анастасія. Серед хлопців перемогу святкував Олексій Сімон, друге місце розділили Коваленко Дмитро та Зінченко Нікіта, третім став Захарченко Ілля.
Козацькі розваги дали можливість дітям продемонструвати веселий настрій, традиційний український гумор, артистичність, творчість.
Був час і для серйозної розмови. У кінотеатрі під відкритим небом було організовано перегляд патріотичних відеоробіт, слухання пісень під час «Музичної хвилі», висловлювання власних думок щодо почутого та побаченого. Протягом дня діти виготовили плакат для українських воїнів-захисників зі словами подяки, побажань перемоги, усіляких гараздів. Через волонтерів плакат передамо воїнам на передову.
Неймовірні почуття єднання з природою породжує нічна ватра. Її вогняні іскорки піднімаються до неба, спонукаючи підняти погляд до зірок. Ти відчуваєш і тепло ватри, і тепло плеча товариша - і лине спокійна розмова та лірична українська пісня. Це незабутні почуття гармонії людини і світу. А ще вибухові емоції шаленої радості від вболівання за збірну України в її грі зі Швецією у ЧЄ-2021, в момент перемоги радісні вигуки неслись нічним Пслом!!!
Небесна канцелярія час від часу змушувала похвилюватися, адже розкати громів ставали то далекими, то зовсім близькими, крапельки дощу танцювали на водах річки, а нас захищала лісова парасолька, яка дуже комфортно оберігала і від спеки, і від крапельок дощу. А яка неймовірна краса вранішньої природи! Табір спить. Псел дихає туманом і приємною прохолодою, а пташиний хор заливається неперевершеним співом. Душа в такі моменти наповнюється благодаттю.
А далі знову динаміка і активний табірний ритм. Екоруханка, коли ти босоніж стоїш на землі і вбираєш її енергію, відчуваєш силу і тепло, коли піднімаєш долоньки до вранішніх промінців сонця і відчуваєш наповненість силою і здоров’ям, коли, не поспішаючи, оглядаєш красу рідного краю довкола себе, коли даруєш щиру посмішку свої побратимам.
Традиційними для «Козацької ватри» є навчання зі стрільби із пневматичної гвинтівки та змагання «Влучний стрілець», організовані директором Великобагачанського спортивно-технічного клубу Товариства сприяння обороні України Анатолієм Бандуром та інструктором клубу Сергієм Щербиною. Переможцями змагання стали Сімон Олексій, Койнаш Євген, Шкурупій Альбіна. Серед дорослих перемогу святкував Сергій Карабак. Представник Великобагачанського воєнкомату майор Сергій Мирун провів із юними козаками навчання з поводження зі зброєю. Грамотами воєнкомату відзначені Койнаш Євген, Коваленко Дмитро та Кривчун Віталій.
Цікавими для юних краян були навчання із пішохідного туризму, організовані методистом центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій відділу освіти Решетилівської міської ради Ігорем Купенком, вчителем Сергієм Антонцем та гуртківцями центру. Нові навички, випробування, вміння взаємодопомоги та підтримки, приємні позитивні емоції.
А які смачні страви були на «Козацькій ватрі»!!! Гарний дитячий апетит задовольняли сніданками, обідами, полудниками в дружньому колі побратимів, на свіжому повітрі, з прекрасним настроєм. Діти щиро дякували Ганні Койнаш, Яні Великій за приготування страв.
Вдячна організаторам «Козацької ватри-2021» Ганні Койнаш, Сергію Карабаку, Олександру Великому за їх зусилля щодо безпеки, дозвілля, харчування дітей. Подяка за надану допомогу та підтримку Олександру Козарю, Яні Великій, Сергію Кукленку, Івану Легкому. «Козацька ватра -2021» не відбулася б без спонсорської допомоги козаків Остап’євської сотні Великобагачанського куреня імені Пилипа Орлика, ПП БІЛАГР в особі Віктора та Оксани Кордубан, батьків дітей. Подяка відділу освіти Решетилівської міської ради в особі начальника Алли Костогриз за оплату послуг ПОВСЦ «Воїн».
Записи у книзі автографів учасників заходу - «Літописі «Козацької ватри-2021»- сповнені позитивних емоцій, слів подяки організаторам, а, головне, сподіваннями, що ми зберемося знову. А це і є найвища оцінка усім нашим зусиллям.
У системі козацької педагогіки, яку впроваджує колектив Остап’євського ЗЗСО І-ІІІ ступенів, вчитель є наставником, помічником дітей. Він знаходиться не осторонь, з боку процесу, а в його гущі. Швидше за все, він не навчає, а показує приклад, веде за собою власним захопленням, ставленням до життєвих принципів, власною громадянською позицією. Учитель не соромиться показати, що він чогось не знає, що він опановує нові знання та навички разом з учнями, і це не дивно в наш час постійних змін та технічних інновацій. Учитель готовий навчатися у дітей, трансформуватися у кращий бік під впливом дитячого світобачення. Ці принципи суголосні із педагогікою партнерства.
Козацька педагогіка передбачає тісний зв’язок із природою, з енергією рідної землі і, як результат, отримання покоління здорових дітей. Це досягається шляхом загартування, плавання, здорового повноцінного харчування, фізичної праці, занять спортом, споглядання краси природних ландшафтів. Для духовної сили першочерговим є виховання поваги до батьків, до рідної оселі, краю, мови, пісні. Це є необхідною складовою формування колективної історичної пам’яті як генетичного коду роду, нації.
«Козацька ватра» - це чудовий спосіб застосування козацької педагогіки, активізації зусиль громадськості, вчителів та здобувачів освіти, простір толерантності, місце єднання поколінь у прагненні бачити Україну процвітаючою незалежною європейською державою. Єднаймося довкола «Козацької ватри»!!!
Оксана Кукленко,
заступник директора з виховної роботи,
курінний Українського козацтва, організатор зібрання юних
козаків та джур «Козацька ватра»
Commentaires