top of page
Розвиток шкільної освіти в селі Остап’є.

    В містечку Остап’ї Хорольського повіту Полтавської губернії  у 1900р. діяло 3 школи: міністерська, земська та церковнопарафіяльна. Уже самі назви вказують  на підпорядкованість цих шкіл, джерело їх фінансування. В середньому по Полтавській губернії в початкових школах навчалося від 25 до 50 учнів, а на даний період в Остап’ї проживало 2 934 жителі (648 дворів). В містечку діяли три церкви – Троїцька і Миколаївська, якими опікувалися поміщики-землевласники Базилевські, та Хрестовоздвиженська.

    В рукописах місцевого краєзнавця, вчителя математики Івана Федоровича Кузьменка знаходимо відомості про те, що в 1904р. була побудована двокласна міністерська школа, до якої ходили діти із навколишніх сіл: Попівки, Федорівки, Романівки, Великих Кринок,  Балаклії, Рокити,частина з них досить віддалені від Остап’я.

    З інформації про виступ наймитів в остап’євській економії Єлизавети  Базилевської у 1905р., дізнаємося про прізвища місцевих вчителів-агітаторів: Ф.Е.Григоровича та А.Г.Буктованого.

    З 1904 до 1906 років директором міністерської школи був Буктований А.Г., а з 1906 до 1924 років Петечинський Михайло Григорович.

    У звітах про стан церковних шкіл Полтавської єпархії за 1913 р. відомостей про церковнопарафіяльну школу в Остап’ї не знаходимо. Або ця школа була не ревізована, або на даний момент з якихось причин не існувала.

    Зарплата вчителя  станом на 1 вересня 1912р. була 360 рублів. В перші роки радянської влади вчителі одержували натуральну оплату – один пуд гречки чи проса за місяць.

    В 20-і роки ХХ століття головною проблемою вважалася ліквідація неписьменності. І.Ф.Кузьменко зазначає, що 75% місцевого населення було неграмотним. Добровольцями з ліквідації неписьменності були Тарабан Федір Макарович ( в 1928р. очолить товариство спільного обробітку землі «Червона  Зірка»), Нікіфоров Михайло Йосипович, Корнієнко Г.Я. Багато зусиль докладав і завідуючий (директор) школи Петечинський М.Г.

    Поважною людиною в містечку був священик Троїцької церкви  Яків Андрійович Обламський.  Його донька Ольга стала дружиною Семена Івановича  Бережного (в майбутньому заслужений лікар УРСР). Ця родина залишила вагомий слід в розвитку містечка Остап’є. Семен Іванович займався медициною, Ольга Яківна приклала зусилля для ліквідації неписемності серед остап’євців.

    В рукописній автобіографії  місцевого вчителя біології Крипака Миколи Корнійовича читаємо, що в школу він пішов на початку десятого року свого життя, тобто в 1931р., вже вміючи читати та писати. Микола Корнійович зазначає, що в їхній хаті вечорами збиралися люди різного віку, де вчитель навчав їх грамоти. Так отримав перші свої знання грамоти і малий Микола. З теплотою згадує свою першу вчительку Скітську Таїсію Андріївну, яка жила при школі і їй присвячувала все своє життя.

    Микола Корнійович згадує, що в школі активно діяли гуртки: драматичний, співочий, юних фотографів, фізичний. Можливо саме в школі і зародилися захоплення М.К.Крипака до фотографування, до конструювання (склав радіоприймач, з якого вперше почув про початок війни  у червні  1941р.), до малювання, до співу. Керівник співочого гуртка Михайлець Олексій Микитович навіть дозволяв молодому Миколі  диригувати шкільним хором. Школа і сільський клуб забезпечували на той час дозвілля як дітей, так і дорослих жителів Остап’я.

    Десятий клас Микола Корнійович закінчив влітку 1941р. Війна зруйнувала всі плани не тільки Миколи Кріпака про вступ до Харківського військового медичного училища, а і багатьох його ровесників, усіх жителів рідного села.

    Таким чином, в І пол. ХХ століття в Остап’ї діяли двокласна міністерська, земська та церковноприходська школи. З приходом радянської влади почала діяти одна школа, спочатку початкова, потім семирічна, з 1938р. -  восьмирічна, а перед війною 1941-1945рр.—десятирічка.

    Школа переживала  усі проблеми, які панували у суспільстві: тяжке матеріальне становище, відсутність кваліфікованих кадрів, охоплення усіх дітей навчанням. Та не дивлячись на це, кожен її випускник згадував свої шкільні роки з теплотою та вдячністю до перших вчителів, до директорів, до однолітків.

В 1946р. був урочистий випуск учнів 10 класу, вперше після визволення краю від німецької окупації. Часи були непрості. Учні навчалися в пристосованих приміщеннях, в дві зміни, друга зміна навчалася при гасових лампах.

    Випускник Остап’євської школи 1957 р. Вишник Микола Федорович розповів, що школа запрацювала у вересні 1943р., одразу після звільнення села від німецьких загарбників.   Приміщення школи було у так званих попових хатах.  До 1975р., коли нова школа відкрила свої двері для учнів, навчання відбувалося в різних куточках села в різних приміщеннях.

    Головним завданням у 1944 р. було охоплення усіх учнів навчанням. З цією метою директор школи Іллюха  І.Н. видав наказ по школі №4 від 15.09.1944р., в якому зазначалося: «Зобов’язую учителів протягом трьох днів 15, 16, 17.09 зробити новий і точний облік дітей першого класів: колгосп імені Кірова                    – Костенко Г.П., Обревко В.І.; колгосп «Новий шлях» - Рвач Н.Л.; колгосп імені Леніна – Левченко К.М.». Станом на 09.10.1944р. в школі навчався 301 учень, а через рік було 386 учнів. 15.12.1944р. був виданий наказ по школі  про облік неписьменних та малописьменних віком від 17 до 50 років.

    День 3 вересня 1945р. згідно постанови уряду та наказу по школі №4 вважався вихідним днем і навчання не проводилося. День перемоги над Японією святкували у місцевому клубі, провівши дитячий ранок з танцями та піснями.

    У 1945р. для учнів 5-9 класів навчальний рік розпочався з 1 жовтня (наказ по школі №5), а в вересні вони були задіяні до сільськогосподарських робіт.

    У зв’язку з тим, що в роки окупації діти не навчалися, був порушений навчальний процес, та й одразу після закінчення війни не всі діти мали матеріальну змогу відвідувати заняття в школі через відсутність взуття, теплого верхнього одягу, охопити всіх дітей навчанням вдалося лише в 1947р. Їх було 515, а станом на 13.02.1950р. 577  учнів (18 класів). Це найвищий показник кількості учнів у школі за весь період її існування.

    Великим досягненням для села Остап’є було будівництво нової школи, яка радо відкрила свої двері перед учнями у січні 1975р. Двоповерхова простора та світла споруда з їдальнею, зі спортивним залом, розрахована на 450 учнів, була обладнана добротними меблями, унаочненням, яке і до нині служить уже новим учням. Багато зусиль доклав для відкриття нової школи її директор Вовкоріз Петро Григорович.

    В роки радянської влади школа відображала загальну державну ідеологію, а вчителі часто були в центрі політичних, соціальних та культурних процесів. Наприклад, учителі Швачка І.І. та Новицька Н.В. були обліковцями Всесоюзного перепису населення 1959р. (наказ по Остап’євській середній школі від 02.01.1959р. №28).

    Аналіз наказів по школі з 1944 до 2000рр. свідчить, що вчителів активно залучали до надання допомоги в роботі колгоспних дитячих ясел, до сільськогосподарських робіт на полях, до виступів з лекціями, концертами на фермах, у колгоспних бригадах. Учителі сприяли організованому збору учнями макулатури та металолому. З 1967р. до середини 80-их років у селі Остап’є діяла радіогазета для батьків, роботу якої організовували вчителі, призначені відповідно наказом по школі.

    На початку 80-их років в Остап’євській школі діяла кролеферма. Про наслідки її роботи дізнаємося із наказу по школі №27 від 12.04.1984р.

    З 1978р. багато наказів, які стосувалися військової підготовки, цивільної оборони, організації в школі стрільб, проведення гри «Зірниця», написані російською мовою, бо ініціювалися центральними органами влади Радянського Союзу  з Москви.

У післявоєнний час на території Остап’євської сільської ради існували:

  • Гатчанська початкова школа (як філіал Остап’євської);

  • Глибочанська початкова школа  (Тривалий час навчали дітей у цій школі Кабаненко Катерина Олексіївна та Ріпенко Ганна Степанівна);

  • Плавлянська початкова школа (закрита в 1984р.) Тут працювали Кабаненко Надія Павлівна (мала один запис у трудовій книжці) та Полтавець Марія Іванівна;

  • Запсільська восьмирічна, пізніше початкова школа (закрита 28.08.1997р.) ЇЇ директорами були Боцула Ольга Савична, Полтавець Марія Іванівна, Антоненко Надія Іванівна (1980-1997);

  • Остап’євська середня школа.

Шкода, що із вище названих шкіл на сьогоднішній момент діє лише Остап’євська ЗОШ І-ІІІ ступенів, в якій навчається 70 учнів.  Закриття шкіл відобразило болюче питання демографічної проблеми в Україні, ставши першим кроком до зникнення маленьких сіл з карти рідного краю.

Літ.: 1.Кузьменко І.Ф.Історія Остап’євської середньої школи (до 1941р.)// Рукопис, 1967.-9с. 2. Крипак М.К. Моя біографія (рукопис) – Остап’є, 1998 // експонат шкільного музею. 3.Кузьменко І.Ф. Історія села Остап’є ( рукопис на друкарській машинці) – Остап’є, 1986 – 23с.// експонат шкільного музею 4.Кузьменко І.Ф.Остап’євська середня школа // І.Кузьменко Історія села Остап’є

 (рукопис на друкарській машинці) – Остап’є, 1986 – С.20-21 5.Кукленко О.М. Знати історію власної школи – ще більше її поважати  // Освітнє краєзнавство і формування лідерської компетентності у сучасній школі [ укладачі : Т.О.Бондар, Л.В.Литвинюк]. – Полтава: ПОІППО, 2012.—С.70-73 6.Вчителі Остап’євської школи — колишні випускники нашої школи / Матеріали проекту «Історія школи» // експонат шкільного історико-краєзнавчого музею № 263

Фото 1

Фото одного із приміщень старої Остап’євської школи

50-і роки ХХ ст.

Фото педагогічного колективу Остап’євської середньої    школи

25 травня 1981 року

1-ий ряд (зліва направо):Таран Надія Михайлівна, Пищимуха Ніла Іванівна, Різніченко Любов Василівна, Андрієвська Людмила Олександрівна, Стецюк Галина Семенівна, Зеленська Марія Андріївна, Топчій Лідія Іванівна

2-ий ряд: Салтусь Михайло Данилович, Михайлик Ганна Іванівна, Антоненко Андрій Іванович, Швачка Іван Іванович, Овчаренко Ольга Андріївна, Новицька Наталія Василівна, Топчій Григорій Федорович

3-ій ряд: Лисий Володимир Пилипович, Мамай Олександра Іванівна, Данілова Марія Максимівна, Марченко Ольга Василівна (завуч), Вовкоріз Петро Григорович (директор школи), Крипак Микола Корнійович

Фото Остап’євської школи в 1975 та 2016 роках

Автор статті:

 

Кукленко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи, вчителька історії та правознавства Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області

22.09.2016                                  

Директори Остап’євської школи

Успішна організація навчально-виховного процесу в школі в значній мірі  залежить від керівника навчального закладу. Нерідко розумного, справедливого та вимогливого директора школи називають батьком-матір’ю і учні, і вчителі.

    Час зберіг різну кількість інформації про колишніх директорів Остап’євської школи, та не дивлячись на це, вдячна пам’ять  випускників назавжди зберегла імена цих людей в історії розвитку місцевої освіти.

    З 1904 до 1906рр. керівником Двокласної міністерської школи був А.Г.Буктований, з 1906 до 1924рр. Михайло Григорович Петечинський (викладав мову та літературу). Він докладав багато зусиль для охоплення якомога більшої кількості дітей до навчання, здійснював заходи з ліквідації неписьменності. Організував у школі оркестр народних інструментів, сам грав на скрипці. Керував хоровим гуртком вчителів, а пізніше драматичним гуртком.

    З 1924 до 1934рр. директором школи був Рядненко Григорій Павлович. В рукописі М.К.Крипака читаємо: «Коли я навчався в початкових класах,           директором школи був Рядненко Григорій Павлович – розумний, строгий, вимогливий і дуже справедливий – ось таким він мені запам’ятався».

    З 1934 до 1937рр. директором працював Рвач Григорій Якович. Вчителькою була і його дружина Рвач Н.Л.

    До 1941 році за спогадами М.К.Крипака директором школи був Красюк Олександр Сергійович, «людина, яка уміла передавати учням доброту, повагу, чесність, справедливість, за що його дуже щиро любили учні». Він викладав історію та географію.

    У 1943 році керівником навчального закладу був Луговий Г.В.

    У 1944-1945рр. очолював педагогічний колектив Остап’євської школи Іллюха Іван Н., вчитель фізики за фахом. Головним його завданням, як директора школи, було охоплення навчанням усіх дітей, які проживали на території Остап’євської сільської ради, і, які в роки окупації з 1941 до 1943 років не мали змогу здобувати освіту. Іллюха І.Н. за кошти вчителів купив пару коней для школи. Тож тепер у штаті працівників школи був і конюх, який привозив до школи дрова, робив необхідні перевезення як для школи, так і для вчителів. Цей своєрідний транспорт дуже допомагав в шкільному господарстві.

    З 1945 до 1950рр. директором школи був Гирко Макар Гнатович, вчитель української мови та літератури.

    Наказом Великобагачанського РВНО №63 від 07.08.1950р. директором Остап’євської середньої школи призначають Костенка Федора Григоровича. Федір Григорович народився в селі Остап’є 23 вересня 1914 року, в 1937 році закінчив історико-географічний факультет Харківського державного педагогічного інституту. Костенко Ф.Г. був в роки війни учасником бойових дій, демобілізувався, маючи звання старшого лейтенанта. Спочатку працював у школі військовим керівником, потім був призначений директором школи. Протягом своєї педагогічної кар’єри Федір Григорович був начальником Великобагачанського відділу народної освіти.

    З 1 липня 1955 року згідно наказу Великобагачанського РВНО №35 від 03.05.1955р. директором школи  в Остап’ї  стає Сень Григорій Павлович, за фахом вчитель історії.

    З 1959 до 1962рр. Остап’євську школу очолювала Грицька Варвара Федорівна, 1927 року народження, за фахом вчителька хімії, випускниця Полтавського педагогічного інституту. В школі вона пропрацювала до 28 лютого 1978 року.

    Десять років з 1962до 1972 років директором Остап’євської середньої школи був Куций Іван Кононович. За фахом він був учителем російської мови. Саме Іван Кононович клопотав та звертався до усіх інстанцій про необхідність будівництва нової школи. Наказ по школі №12 від 25.03.1970 року містить інформацію про командировку до міста Полтави директора школи Куцого І.К. в проектний інститут з питань проектування школи.

    А будувати нову школу,  оформляти її належним чином, наповнювати унаочненням та необхідним обладнанням, формувати новий педагогічний колектив випало на нелегку долю Вовкоріза Петра Григоровича, якого з 1 жовтня 1972 року призначають на посаду директора школи в Остап’ї. Двадцять вісім років очолюватиме Петро Григорович школу, яка без перебільшення стане йому рідною домівкою. Петро Григорович Вовкоріз народився 1 березня 1939 року, у 1968 році закінчив філологічний факультет Харківського державного університету імені М.Горького, ставши за фахом вчителем української мови. Вовкоріз П.Г. був вимогливим, принциповим керівником, вимагав дисципліни та порядку і від вчителів, і від учнів. Поряд з Петром Григоровичем пліч-о-пліч працювала його дружина Зоя Денисівна вчителькою математики. Їх донька Тетяна пішла педагогічною стежиною батьків, ставши вчителькою біології та хімії в рідній школі.

    З 2000 до 2003 років директором школи була Марченко Ольга Василівна, за фахом вчителька хімії. Дуже порядна, добра, справедлива, і в той же час вимоглива, вона залишилася в пам’яті своїх колег та учнів хорошим наставником, порадником,  відмінним фахівцем.

    З 2003 до 2008 рр. директором школи була Цюрюпа Л.І., вчителька української мови та літератури.

    З 2009 року педагогічний колектив Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів очолює Дем’яненко Н.Б., колишня її випускниця, золота медалістка 1984 року, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель.

    Доля кожного директора – це окрема сторінка історії Остап’євської школи. Як важко було кожному директору  поєднувати власні погляди та переконання з вимогами влади до нього, як керівника навчального закладу, зберігати здорові стосунки в колективі вчителів, співпрацювати з батьками учнів, з громадськістю. В селі, зокрема в Остап’ї, авторитет вчителя, а особливо директора був дуже великий. Про цих людей до сих пір згадують з повагою та вдячністю. Директори школи були прикладом порядності, інтелігентності, вимогливості до себе та оточуючих, мірилом культурного виховання та професійної компетентності.

    Літ.: 1.Кузьменко І.Ф.Історія Остап’євської середньої школи (до 1941р.)// Рукопис, 1967.-9с. 2. Крипак М.К. Моя біографія (рукопис) – Остап’є, 1998 // експонат шкільного музею 3.Кузьменко І.Ф. Історія села Остап’є ( рукопис на друкарській машинці) – Остап’є, 1986 – 23с.// експонат шкільного музею 4.Кузьменко І.Ф.Остап’євська середня школа // І.Кузьменко Історія села Остап’є

 (рукопис на друкарській машинці) – Остап’є, 1986 – С.20-21 5.Кукленко О.М. Знати історію власної школи – ще більше її поважати  // Освітнє краєзнавство і формування лідерської компетентності у сучасній школі [ укладачі : Т.О.Бондар, Л.В.Литвинюк]. – Полтава: ПОІППО, 2012.—С.70-73 6.Вчителі Остап’євської школи — колишні випускники нашої школи / Матеріали проекту «Історія школи» // експонат шкільного історико-краєзнавчого музею № 263

Фото 1

Фото директора Остап’євської середньої школи з 1955 до 1959 років

 Сеня Григорія Павловича

Фото 2

Директор Остап’євської школи Грицька Варвара Федорівна (на фото праворуч)

  та вчителька російської мови Топчій Євгенія Степанівна 

60-і роки ХХ ст.

Фото 3

Фото директора Остап’євської середньої школи з 1972 до 2000 років

Вовкоріза Петра Григоровича

Фото 4

Нинішній директор Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ст. Дем’яненко Наталія Борисівна, яка очолює педагогічний колектив із 2009 року

Автор статті:

 

Кукленко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи, вчителька історії та правознавства Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів Великобагачанської районної ради Полтавської області

22.09.2016                                  

bottom of page