12 березня у Остап’євській школі стартував Тиждень «Зростаймо лідерами!», який мав на меті активізувати навчально-виховну діяльність педагогічного колективу у пошуках форм та методів формування лідерської компетентності школярів.
Директор школи Дем’яненко Наталія Борисівна провела відкритий урок літературного читання у 3 класі «Оксана Іваненко «Тарас у наймах» з використанням методів формування лідерських якостей, а саме: бесіди з дітьми про те, чи потрібно ставити мету, мати мрію в житті, що потрібно робити для її реалізації (звичка №2 «Починай діяти, уявляючи кінцеву мету: постав перед собою ціль і спрямовуй зусилля на її досягнення» моделі лідерської компетентності Стівена Р.Кові «Лідер у мені»); формування лідерських якостей дітей на прикладі відомих історичних постатей, зокрема Тараса Шевченка; вправа «Лідерська ромашка»; представлення третьокласниками своїх малюнків-ілюстрацій до творів Т.Шевченка чи есе «Моя мрія», як самореалізація своїх здібностей, що є важливим у формуванні лідерських якостей.
13 березня провели квест «Ти зможеш!» для учнів 8-9 та 11 класів. Мета квесту: виконати завдання зі складання пазлів, пройшовши маршрут та застосувавши набуті знання, проявляючи увагу, кмітливість, зосередженість, активність, цілеспрямованість, тобто лідерські якості особистості (застосування теорії когнітивних ресурсів, в яких лідерські когнітивні ресурси (інтелект, досвід) пов’язані з виконанням завдань групою, створення ситуації, в якій такі складові як складність завдання, рівень стресу, групова підтримка визначають ступінь впливу інтелекту та досвіду лідерів, які виявляють себе);
розвивати навики роботи у команді, швидкість та відповідальність у прийнятті рішень, таким чином формувати лідерські якості у школярів;
виховувати почуття задоволення від застосування набутих знань, радість від власних перемог.
Правила:
Починати гру із гарним настроєм та впевненістю у перемозі.
Намагатися разом приймати рішення, узгоджуючи дії всіх учасників команди.
Діяти швидко, бо перемагає та команда, яка першою виконає завдання зібрати пазли.
Не чіпати завдань, які не на вашому маршруті.
Можна користуватися довідниками, Інтернет-ресурсом у ході квесту.
У разі потреби звертатися за консультацією до організатора квесту, який знаходиться на старті маршруту.Учителем-координатором квесту була Кукленко О.М. Було весело і цікаво!!!
Для дев’ятикласників учитель зарубіжної літератури Койнаш Ганна Миколаївна провела урок у формі спілкування у товариському колі на тему «Генріх Ібсен «Ляльковий дім», обговоривши із учнями тему самостійності у прийнятті рішень власного життя, на прикладі головної героїні твору Нори. Одвічне філософське питання: ти творець свого життя чи трісочка, яка пливе за течією буття? Ти лідер власного життя чи маріонетка в руках оточуючих тебе людей?
Для учнів 7 класу Койнаш Ганна Миколаївна провела відкритий урок української літератури на тему «Василь Симоненко «Ти знаєш, що ти – людина?». Загальнолюдські цінності у поезії». Серед методів формування лідерської компетентності школярів, які використала вчителька, були: формування лідерських якостей на прикладі відомих діячів культури, зокрема на прикладі життя та творчості Василя Симоненка, бесіда «В чому цінність та неповторність кожної людини», під час якої вчитель спонукала дітей до роздумів та висловлювань про цінність людського життя та призначення кожної людини, вправа «Лідери довкола нас у шкільному козацькому колі».
На уроці «Я у світі» третьокласники вивчали тему «Громадянин України. Права і обов’язки громадян». Їх учитель Трипутень Аліна Василівна використала наступні методи формування лідерської компетентності: вправа-гра з використанням «Лідерської ромашки», бесіда «Чи повинен громадянин України бути лідером?», робота в групах, яка передбачала створення ситуації, яка дала можливість для застосування власних знань, умінь працювати швидко, злагоджено і плідно (застосування теорії когнітивних ресурсів).
14 березня відбувся виступ шкільного театрального гуртка «Колорит», який був учасником районного огляду-конкурсу шкільних театральних колективів. Глядачі мали задоволення переглянути виставу «Микита Кожум’яка» за однойменною драмою-казкою Олександра Олеся. Керівником гуртка, натхненником дітей і майстром костюмів та декорацій є Дзябенко Світлана Володимирівна. Участь у діяльності театрального гуртка – це чудова нагода проявити свої творчі лідерські якості.
Долучилися до проведення заходів Тижня «Зростаймо лідерами!» і юні кореспонденти газети «Шкільний меридіан». Максімова Тетяна взяла інтерв’ю у призерки обласної олімпіади з правознавства Марченко Вікторії, яке надрукували на сторінках видання, а Козаренко Настя долучилася до розповсюдження анкети із експрес-діагностикою лідерських здібностей, про результати якої можна буде прочитати в наступному номері «Шкільного меридіану». Учителем – координатором юнкорів є Макаренко Ірина Михайлівна.
Учні 2 класу разом зі своїм класоводом Дігтяр Алісою Іванівною провели вправу «Лідерська ромашка», визначивши лідерські якості, які необхідно у собі формувати.
15 березня Трипутень Карина Василівна провела для учнів 5-6 класів годину спілкування «Пізнай себе – і ти пізнаєш істину!». Таке спонукання дітей до самопізнання, до самоаналізу, до адекватної самооцінки, до самоповаги та до поваги своїх однокласників є початковим етапом формування лідерських якостей. Карина Василівна використала калейдоскоп різноманітних, дуже цікавих та пізнавальних вправ, які спонукали дітей до роздумів, до висловлювань, до самоспоглядання власних вчинків.
Студентка-практикантка Полтавського національного педагогічного університету факультету технологій і дизайну, випускниця нашої школи, колишній кошовий отаман Козацької республіки Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ст. Велика Яна Олександрівна провела для учнів 7 класу виховний захід «Хвилини з народним мистецтвом. Майстер-клас із писанкарства». Гарний приклад лідерства у дії!!!
На завершення Тижня «Зростаймо лідерами!» Вовкоріз Тетяна Петрівна разом зі студенткою-практиканткою Великою Яною Олександрівною провели для учнів 6-7 класів годину спілкування «Здоровим бути модно!» з елементами тренінгу та із застосуванням методів формування лідерської компетентності школярів. Зокрема, було використано форму змагальності двох команд, застосування теорії когнітивних лідерських ресурсів через створення відповідних ситуацій, завдань, вправ, при вирішенні яких діти проявляють свої знання і досвід. Ряд вправ акцентував увагу дітей на пошук лідерських якостей у собі та закликав до їх розвитку.
Тиждень «Зростаймо лідерами!» запам’ятався цікавими пізнавальними уроками та заходами, відбулася спроба більшого, ніж зазвичай, акценту на методах формування лідерської компетентності. Наступний крок - критичне обговорення проведених уроків та заходів на шкільних об’єднаннях вчителів гуманітарного циклу та класних керівників і класоводів з метою поширення досвіду серед колег. Методична рада розробить план аналізу уроку з урахуванням формування лідерської компетентності для розгляду на засіданні педагогічної ради школи.
Будьмо лідерами власного життя!